Zbliża się kolejne lato i następny sezon pysznych imprez cyklicznych, które od lat bawią nie tylko mieszkańców, ale i rzesze turystów z całego świata. Nie sposób zliczyć ile festiwali i atrakcji co roku gości Kraków. Gdybym miała zaprosić Was na jedno z takich wydarzeń, byłoby to z pewnością któreś z poniżej opisanych. Poczytajcie – może powspominacie, a może wpiszecie sobie w wakacyjny kalendarz.

1.

Festiwal Kultury Żydowskiej

21-30. 06. 2019

Kazimierz, to obecnie prawdziwe krakowskie boho-soho ;). Mieszanka historii i hipsterstwa, mozaika romantycznie zrujnowanych kamienic i nowoczesnych inwestycji, zagłębie knajpek i imprezowni. Kiedyś wyspa, na której Kazimierz Wielki założył miasto mające wesprzeć obronnie Kraków. Od XV w osada żydowska, która z czasem stawała się coraz ważniejszym ośrodkiem kultury tej malowniczej nacji. Holokaust wyrwał Kazimierzowi jego żydowską duszę, a sama dzielnica była mocno podupadła jeszcze całkiem współcześnie. Dziś to miejsce tętni życiem, a pamięć o zamieszkujących je kiedyś żydach jest żywa i inspirująca.

autor Bogusław Świerzow
autor https://polskapogodzinach.pl/

Od 30 lat dba o to również Festiwal Kultury Żydowskiej orgaznizowany na ul. Szerokiej.

Każdego roku 10-dniowy festiwal  prezentuje niemalże 300 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 000 osób z całego świata, które biorą udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzaniach oraz oczywiście w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych.

150 artystów, wykładowców i instruktorów dzieli się z naszą publicznością swoimi doświadczeniami i dokonaniami w rozwijaniu kultury żydowskiej.

Nie da się zaprzeczyć, że ten festiwal jest jednym z najbardziej żywiołowych, barwnych i energetycznych imprez na kulturalnej mapie Krakowa. W sam raz na początek gorącego lata.

2.

Wielka Parada Smoków

1-2. 06. 2019

Trudno uwierzyć, że to już 19 raz Teatr Groteska szykuje nam niesamowite smocze święto. Będzie to bardzo rodzinny weekend, którego myślą przewodnią, są jak zwykle bliżsi i dalsi krewni naszego Bazyliszka ze smoczej jamy. Impreza składa się z trzech głównych wydarzeń, z których najbardziej znane jest Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle. Na wodzie przy samym Wawelu odgrywa się niesamowite smocze historie. Lasery, hologramy, kurtyny wodne i ogromne (nawet 25 metrowe) animowane na żywo smoki. To widowisko robi wrażenie.

autor Anna Kaczmarz

Drugim i równie ważnym wydarzeniem jest Parada Smoków. Parada jest zwieńczeniem konkursu, w którym szkoły, domy kultury itp. wystawiają kandydatów do głównej nagrody. Smoki są wykonane przez dzieciaki z całego kraju. Twórcy smoków animują je na żywo w trakcie parady w towarzystwie tancerzy, szczudlarzy, orkiestr, żonglerów i innych artystów.

autor P. Galus

Przez cały weekend wydarzeniom tym towarzyszy Smoczy Piknik Rodzinny, który umiejscowiony jest oczywiście nieopodal smoczej jamy. Cała masa zabaw, konkursów, animacji  i występów dla całej rodziny. Naprawdę jest co robić, szczególnie jeśli wybierzecie się do Krakowa z maluchami.

autor Ł. Malinowski
autor Ł. Malinowski

Program:

Smoczy Piknik Rodzinny, Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie
1 czerwca (sobota), godz. 10:00 – 21:30
2 czerwca (niedziela), godz. 10:00 – 19:00

Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle
1 czerwca (sobota), godz. 22:00, Zakole Wisły pod Wawelem

Parada Smoków
2 czerwca (niedziela), godz. 12:00-15:00

3.

Street Art. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

4-7. 07. 2019

Jeden z najstarszych festiwali teatrów ulicznych w tej części Europy organizowany przez Teatr KTO, to ogromne i niezwykle barwne przedsięwzięcie. Teatr tradycyjny, performance czy iście cyrkowe sztuczki, to liczne spektakle, które dzieją się w samym sercu miasta i zawsze przyciągają tłumy. Teatry z całego świata prześcigają się w komponowaniu zaskakujących spektakli  z muzyki na żywo, efektów świetlnych, niejednokrotnie skomplikowanych konstrukcji plenerowych scen. Tu wyobraźnia zdaje się nie mieć granic. Festiwal też czasem przekracza granice miasta i gości w innych miastach małopolski, co może być świetną okazją żeby odwiedzić np. Limanową.

http://teatrkto.pl

http://teatrkto.pl

4.

Impact Festival

11. 06. 2019

Impreza z ogromnym rozmachem, która odbywać się będzie w Tauron Arenie, jednej z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Nic dziwnego, że mają tu miejsce największe wydarzenia i występują artyści gromadzący imponującą widownię. Tak też będzie tym razem. W tym roku do Krakowa przyjadą Alice in Chance i Tool. Więcej chyba nie trzeba pisać :).

Alice In Chains
Tool