Idźże Archive

 • Imprezowe lato w Krakowie

  Zbliża się kolejne lato i następny sezon pysznych imprez cyklicznych, które od lat bawią nie tylko mieszkańców, ale i rzesze turystów z całego świata. Nie sposób zliczyć ile festiwali i atrakcji co roku gości Kraków. Gdybym miała zaprosić Was na jedno z takich wydarzeń, byłoby to z pewnością któreś z poniżej opisanych. Poczytajcie – może powspominacie, a może wpiszecie sobie w wakacyjny kalendarz.

  1.

  Festiwal Kultury Żydowskiej

  21-30. 06. 2019

  Kazimierz, to obecnie prawdziwe krakowskie boho-soho ;). Mieszanka historii i hipsterstwa, mozaika romantycznie zrujnowanych kamienic i nowoczesnych inwestycji, zagłębie knajpek i imprezowni. Kiedyś wyspa, na której Kazimierz Wielki założył miasto mające wesprzeć obronnie Kraków. Od XV w osada żydowska, która z czasem stawała się coraz ważniejszym ośrodkiem kultury tej malowniczej nacji. Holokaust wyrwał Kazimierzowi jego żydowską duszę, a sama dzielnica była mocno podupadła jeszcze całkiem współcześnie. Dziś to miejsce tętni życiem, a pamięć o zamieszkujących je kiedyś żydach jest żywa i inspirująca.

  autor Bogusław Świerzow
  autor https://polskapogodzinach.pl/

  Od 30 lat dba o to również Festiwal Kultury Żydowskiej orgaznizowany na ul. Szerokiej.

  Każdego roku 10-dniowy festiwal  prezentuje niemalże 300 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 000 osób z całego świata, które biorą udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzaniach oraz oczywiście w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych.

  150 artystów, wykładowców i instruktorów dzieli się z naszą publicznością swoimi doświadczeniami i dokonaniami w rozwijaniu kultury żydowskiej.

  Nie da się zaprzeczyć, że ten festiwal jest jednym z najbardziej żywiołowych, barwnych i energetycznych imprez na kulturalnej mapie Krakowa. W sam raz na początek gorącego lata.

  2.

  Wielka Parada Smoków

  1-2. 06. 2019

  Trudno uwierzyć, że to już 19 raz Teatr Groteska szykuje nam niesamowite smocze święto. Będzie to bardzo rodzinny weekend, którego myślą przewodnią, są jak zwykle bliżsi i dalsi krewni naszego Bazyliszka ze smoczej jamy. Impreza składa się z trzech głównych wydarzeń, z których najbardziej znane jest Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle. Na wodzie przy samym Wawelu odgrywa się niesamowite smocze historie. Lasery, hologramy, kurtyny wodne i ogromne (nawet 25 metrowe) animowane na żywo smoki. To widowisko robi wrażenie.

  autor Anna Kaczmarz

  Drugim i równie ważnym wydarzeniem jest Parada Smoków. Parada jest zwieńczeniem konkursu, w którym szkoły, domy kultury itp. wystawiają kandydatów do głównej nagrody. Smoki są wykonane przez dzieciaki z całego kraju. Twórcy smoków animują je na żywo w trakcie parady w towarzystwie tancerzy, szczudlarzy, orkiestr, żonglerów i innych artystów.

  autor P. Galus

  Przez cały weekend wydarzeniom tym towarzyszy Smoczy Piknik Rodzinny, który umiejscowiony jest oczywiście nieopodal smoczej jamy. Cała masa zabaw, konkursów, animacji  i występów dla całej rodziny. Naprawdę jest co robić, szczególnie jeśli wybierzecie się do Krakowa z maluchami.

  autor Ł. Malinowski
  autor Ł. Malinowski

  Program:

  Smoczy Piknik Rodzinny, Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie
  1 czerwca (sobota), godz. 10:00 – 21:30
  2 czerwca (niedziela), godz. 10:00 – 19:00

  Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle
  1 czerwca (sobota), godz. 22:00, Zakole Wisły pod Wawelem

  Parada Smoków
  2 czerwca (niedziela), godz. 12:00-15:00

  3.

  Street Art. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

  4-7. 07. 2019

  Jeden z najstarszych festiwali teatrów ulicznych w tej części Europy organizowany przez Teatr KTO, to ogromne i niezwykle barwne przedsięwzięcie. Teatr tradycyjny, performance czy iście cyrkowe sztuczki, to liczne spektakle, które dzieją się w samym sercu miasta i zawsze przyciągają tłumy. Teatry z całego świata prześcigają się w komponowaniu zaskakujących spektakli  z muzyki na żywo, efektów świetlnych, niejednokrotnie skomplikowanych konstrukcji plenerowych scen. Tu wyobraźnia zdaje się nie mieć granic. Festiwal też czasem przekracza granice miasta i gości w innych miastach małopolski, co może być świetną okazją żeby odwiedzić np. Limanową.

  http://teatrkto.pl

  http://teatrkto.pl

  4.

  Impact Festival

  11. 06. 2019

  Impreza z ogromnym rozmachem, która odbywać się będzie w Tauron Arenie, jednej z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Nic dziwnego, że mają tu miejsce największe wydarzenia i występują artyści gromadzący imponującą widownię. Tak też będzie tym razem. W tym roku do Krakowa przyjadą Alice in Chance i Tool. Więcej chyba nie trzeba pisać :).

  Alice In Chains
  Tool
 • Krakowskim targiem

  Miał być wpis z Mariackim w tle, z dorożkami i śnieżnym puchem…

  Jednak w Krakowie, jak do tej pory taka niby wiosna, niby jesień w dodatku bardzo urokliwa. Skoro nie ma śniegu, skoro od świątecznych iluminacji mocniej świeci słońce, to pewnie się domyślacie, że tradycyjnie nie będzie.

  Jeśli chcecie zobaczyć stary Kraków od strony młodej inicjatywy, to czytajcie, bo będzie o Kiermashu. Była to już XII edycja, a odbywał się jak zwykle w miejscu nieoczywistym, na swój sposób uroczym i godnym zobaczenia. Ikona Krakowskiego brutalizmu – Hotel Forum.

                                                                                                         źródło #BRUTgroup

   

  A sam Kiermash przedstawia się tak:

  KIERMASH to popołudnie spędzone z polskimi projektantami, doborową muzyką, profesjonalną oprawą, lokalnym jedzeniem i przyjaciółmi.

  Co tu dużo mówić- fajnie było :). Szwarc, mydło i powidło, ale w dobrym guście, a w większości oryginalne, nowe, pomysłowe. Wystawcy przemili, pełni zaangażowania i pasji. To naprawdę orzeźwiające spotkać tylu zajawkowiczów w jednym miejscu, którzy jeszcze z powodzeniem wprowadzają swoje myśli w czyn.

  Poniżej kilka fotek z wycieczki po Kiermashu. Ostrzegam, że nie będzie fatałaszków :P.

  Sama też wyszłam ze zdobyczą i muszę się przyznać, że o drobiazgu tej marki marzyłam od dawna. Najbardziej leśny z leśnych pierścieni, aż się moje borsuki zbiegły :).

  Jeszcze lepiej byłoby gdyby, taka wycieczka zaowocowała jakimś fajnym gadżetem do mieszkania. No cóż wizytówki zebrałam, będzie co planować.

  Na szczęście Kiermash odbywa się kilka razy do roku, więc może akurat uda wam się trafić na jakąś edycję. Warto, bo wszystkiego pełno, asortyment szeroki, a najwięcej dobrej energii i entuzjazmu.

  Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy niezmiennie gorąco.