Idźże Archive

 • Upał w mieście

  krknews.pl

   

   

  Ponoć to już pewne- lato będzie gorące :). Warto więc znać miejsca w Krakowie, gdzie da się przyjemnie schłodzić. Zwiedzający Stare Miasto mogą liczyć na orzeźwiające kurtyny wodne, albo tłumnie obleganą fontannę na Placu Szczepańskim. Jednak w upalne dni, kiedy nawet dorożki znikają z Rynku i to może nie wystarczyć.

  Andrzej Banaś
  Andrzej Banaś

  Jesteście gotowi na zmianę klimatu? Miast nurzać się w historii, zanurzcie się w przyjemnie chłodnej wodzie. Dziś przygotowałam małe zestawienie miejsc w Krakowie i okolicy, które warte są odwiedzenia ze względu na wodne atrakcje na powietrzu.

  Mamy w Krakowie Wisłę i owszem oferuje ona kąpiele… słoneczne. W ciepłe dni brzegi oblegane są przez łapiących witaminę D. Są też dwie piaszczyste plaże. Jedna z nich wygląda trochę jak większa piaskownica. Jest to publiczna plaża przy bulwarze Kurlandzkim. Polecam  na szybkie wyjście głównie rodzicom z maluchami i zabierzcie łopatki.

  Druga znacznie większa, to plaża komercyjna. Znajdziecie tam leżaki, usługi, plac zabaw, a nawet pływający basen.

  Plaża Kraków
  Plaża Kraków

   

  Na terenie miasta jest też sporo zalewów udostępnionych do kąpieli, wędkowania, czy wiosłowania. Każdy z nich ma odpowiednią infrastrukturę i  ciekawą ofertę imprez oraz animacji dla każdego. Jest tego trochę, więc można badać, zwiedzać i znaleźć coś dla siebie: Bagry, Kryspinów, Przylasek Rusiecki, Brzegi. Osobiście polecam, przy okazji zwiedzania Nowej Huty, udać się nad tamtejszy Zalew Nowohucki.

  M.Pawlik
  M.Pawlik

  Tym bardziej, że tuż obok znajduje się otwarty basen Krakowianka i gdybyście mieli opory przed pływaniem z łabędziem- można popływać z „człowiekami”.

  Krakowianka FB
  Krakowianka FB

  Choć na Zakrzówku nie można pływać, a przynajmniej bez skafandra, to warto zobaczyć dawny kamieniołom. Lazurowa toń i białe skały przenoszą nas z miasta wprost na jakieś egzotyczne odludzie.

  krknews.pl
  krknews.pl

  Jeśli nurkujecie, to warto zainteresować się tym zalewem pod kątem nurkowych atrakcji. Niespotykanie przejrzysta, bardzo głęboka toń pełna jest obiektów pozostawionych tam specjalnie dla nurków.

  Dla tych którzy lubią miejsca bardziej zorganizowane z ratownikiem, przebieralnią i lodami z barku Kraków ma jeszcze jeden otwarty basen – Clepardię.

  Łukasz Krajewski
  Łukasz Krajewski

  Tych którym nie straszna dalsza wycieczka, zachęcam do zaznania wodnych atrakcji nad jednym z poniższych jezior. Oddalone są od Krakowa jakieś 1,5 godziny jazdy więc w zasadzie można uwinąć się jednego dnia i wieczorkiem znów cieszyć się Krakowem by night.

  Jezioro Żywieckie znajduje się na styku Beskidu Żywieckiego i Małego. Nie jest to naturalne jezioro tylko zbiornik retencyjny z elektrownią na zaporze, jednak jego urocze położenie i wakacyjny klimat nie pozwalają myśleć o szczegółach technicznych. Żagle, widokowe szlaki górskie i rowerowe, opalanie, wędkowanie, ogniska i dyskoteki. Można się rozmarzyć przy kuflu dobrze schłodzonego piwa z żywieckiego browaru.

  bbfan.pl
  bbfan.pl

  Jezioro Rożnowskie to kolejny zbiornik zaporowy, tym razem na malowniczym Dunajcu. Polecam wypożyczyć wodne sprzęty i popłynąć na Małpią Wyspę, gdzie wbrew przewidywaniom nie mieszkają małpy tylko ptaki. Kiedyś stał tam zamek rycerski, a teraz żyje około 160 gatunków ptaków- tak to natura następuje po cywilizacji. Warto przy okazji odwiedzić Stary Sącz jedno z najstarszych miast w Polsce.

  Jezioro Rożnowskie FB
  Jezioro Rożnowskie FB

  Podhale oferuje moc wodnych atrakcji. Ogromnych parków wodnych z zjeżdżalniami, fontannami, sztucznymi strumieniami, wodami wysyconymi minerałami itp.

  Największe z nich to:

  Termy Chochołowskie, to ponad 30 basenów i beczek z różnego rodzaju wodnymi atrakcjami. Są też baseny zewnętrzne gdzie można kąpać się nawet zimą, różnego rodzaju sauny w tym widokowa, wody lecznicze, hydromasaże i SPA.


  Termy Bania oferują strefę relaksu z widokami na Tatry, strefę szaleństw dla dzieci,  saunarium a nawet tężnię solankową.


  Gorący Potok, to zespół basenów z surową wodą siarkową w prawdziwie góralskim stylu. W przypominającej naturalną, ale nieco bajkowej scenerii wybawią się dzieci i odpoczną dorośli. Szczególną atrakcją jest tutejszy park linowy.


  Myślę, że na dobry początek i drobne rozeznanie w temacie ta garść informacji wystarczy. Jeśli chcecie więcej – pytajcie, chętnie odpowiemy.

  Niedługo wakacje- pamiętajcie, że czekamy na Was. Klikajcie po prawej i rezerwujcie nasze mieszkanka. Będzie słonecznie, wesoło i ciekawie.

  Zapraszamy do Krakowa 🙂

 • Imprezowe lato w Krakowie

  Zbliża się kolejne lato i następny sezon pysznych imprez cyklicznych, które od lat bawią nie tylko mieszkańców, ale i rzesze turystów z całego świata. Nie sposób zliczyć ile festiwali i atrakcji co roku gości Kraków. Gdybym miała zaprosić Was na jedno z takich wydarzeń, byłoby to z pewnością któreś z poniżej opisanych. Poczytajcie – może powspominacie, a może wpiszecie sobie w wakacyjny kalendarz.

  1.

  Festiwal Kultury Żydowskiej

  21-30. 06. 2019

  Kazimierz, to obecnie prawdziwe krakowskie boho-soho ;). Mieszanka historii i hipsterstwa, mozaika romantycznie zrujnowanych kamienic i nowoczesnych inwestycji, zagłębie knajpek i imprezowni. Kiedyś wyspa, na której Kazimierz Wielki założył miasto mające wesprzeć obronnie Kraków. Od XV w osada żydowska, która z czasem stawała się coraz ważniejszym ośrodkiem kultury tej malowniczej nacji. Holokaust wyrwał Kazimierzowi jego żydowską duszę, a sama dzielnica była mocno podupadła jeszcze całkiem współcześnie. Dziś to miejsce tętni życiem, a pamięć o zamieszkujących je kiedyś żydach jest żywa i inspirująca.

  autor Bogusław Świerzow
  autor https://polskapogodzinach.pl/

  Od 30 lat dba o to również Festiwal Kultury Żydowskiej orgaznizowany na ul. Szerokiej.

  Każdego roku 10-dniowy festiwal  prezentuje niemalże 300 wydarzeń (w programie głównym i towarzyszącym), gromadzi około 30 000 osób z całego świata, które biorą udział w warsztatach, wykładach, dyskusjach, zwiedzaniach oraz oczywiście w koncertach i innych wydarzeniach muzycznych.

  150 artystów, wykładowców i instruktorów dzieli się z naszą publicznością swoimi doświadczeniami i dokonaniami w rozwijaniu kultury żydowskiej.

  Nie da się zaprzeczyć, że ten festiwal jest jednym z najbardziej żywiołowych, barwnych i energetycznych imprez na kulturalnej mapie Krakowa. W sam raz na początek gorącego lata.

  2.

  Wielka Parada Smoków

  1-2. 06. 2019

  Trudno uwierzyć, że to już 19 raz Teatr Groteska szykuje nam niesamowite smocze święto. Będzie to bardzo rodzinny weekend, którego myślą przewodnią, są jak zwykle bliżsi i dalsi krewni naszego Bazyliszka ze smoczej jamy. Impreza składa się z trzech głównych wydarzeń, z których najbardziej znane jest Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle. Na wodzie przy samym Wawelu odgrywa się niesamowite smocze historie. Lasery, hologramy, kurtyny wodne i ogromne (nawet 25 metrowe) animowane na żywo smoki. To widowisko robi wrażenie.

  autor Anna Kaczmarz

  Drugim i równie ważnym wydarzeniem jest Parada Smoków. Parada jest zwieńczeniem konkursu, w którym szkoły, domy kultury itp. wystawiają kandydatów do głównej nagrody. Smoki są wykonane przez dzieciaki z całego kraju. Twórcy smoków animują je na żywo w trakcie parady w towarzystwie tancerzy, szczudlarzy, orkiestr, żonglerów i innych artystów.

  autor P. Galus

  Przez cały weekend wydarzeniom tym towarzyszy Smoczy Piknik Rodzinny, który umiejscowiony jest oczywiście nieopodal smoczej jamy. Cała masa zabaw, konkursów, animacji  i występów dla całej rodziny. Naprawdę jest co robić, szczególnie jeśli wybierzecie się do Krakowa z maluchami.

  autor Ł. Malinowski
  autor Ł. Malinowski

  Program:

  Smoczy Piknik Rodzinny, Bulwary Wiślane przy Smoczej Jamie
  1 czerwca (sobota), godz. 10:00 – 21:30
  2 czerwca (niedziela), godz. 10:00 – 19:00

  Wielkie Widowisko Plenerowe na Wiśle
  1 czerwca (sobota), godz. 22:00, Zakole Wisły pod Wawelem

  Parada Smoków
  2 czerwca (niedziela), godz. 12:00-15:00

  3.

  Street Art. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych

  4-7. 07. 2019

  Jeden z najstarszych festiwali teatrów ulicznych w tej części Europy organizowany przez Teatr KTO, to ogromne i niezwykle barwne przedsięwzięcie. Teatr tradycyjny, performance czy iście cyrkowe sztuczki, to liczne spektakle, które dzieją się w samym sercu miasta i zawsze przyciągają tłumy. Teatry z całego świata prześcigają się w komponowaniu zaskakujących spektakli  z muzyki na żywo, efektów świetlnych, niejednokrotnie skomplikowanych konstrukcji plenerowych scen. Tu wyobraźnia zdaje się nie mieć granic. Festiwal też czasem przekracza granice miasta i gości w innych miastach małopolski, co może być świetną okazją żeby odwiedzić np. Limanową.

  http://teatrkto.pl

  http://teatrkto.pl

  4.

  Impact Festival

  11. 06. 2019

  Impreza z ogromnym rozmachem, która odbywać się będzie w Tauron Arenie, jednej z największych hal widowiskowo-sportowych w Polsce. Nic dziwnego, że mają tu miejsce największe wydarzenia i występują artyści gromadzący imponującą widownię. Tak też będzie tym razem. W tym roku do Krakowa przyjadą Alice in Chance i Tool. Więcej chyba nie trzeba pisać :).

  Alice In Chains
  Tool