Dizajny Archive

 • Pokój do wynajęcia- część druga

  W ostatnim wpisie opowiedziałam o podstawach przy urządzaniu pokoju na wynajem. W zasadzie nie różni się ono zbytnio od meblowania własnego pokoju do mieszkania, tylko akcenty dotyczące funkcjonalności i wygody rozłożone są nieco inaczej. Podstawową różnicą jest to, że wynajmujący, szczególnie przy wynajmie krótkoterminowym, nie potrzebuje takiej samej przestrzeni do przechowywania jak we własnym domu. Taki gość spędza większość czasu poza pokojem: zwiedza, spotyka się z ludźmi, bierze udział w absorbujących i często męczących wydarzeniach. Nasz gość potrzebuje przede wszystkim wygodnego miejsca do odpoczynku – snu. Łóżko jako baza i kilka dodatkowych udogodnień, które były odpowiedzią na konkretne potrzeby naszych gości opisałam w pierwszej części tego wpisu.

  Pinterest

  Teraz zajmiemy się udoskonalaniem, porządkowaniem i upiększaniem przestrzeni. Uważam, że pokój do wynajęcia nie koniecznie musi być super funkcjonalny z punktu widzenia codziennego życia, ale powinien robić wrażenie. Choć efektowne, to nie każdy chciałby mieć w domu długie, pokładające się na podłodze zasłony. U nas może się ciszyć ich romantycznym urokiem bez konieczności myślenia o ich praniu i wieszaniu. Oczywiście my musimy o tym myśleć i kalkulować czy efekt wart jest zachodu. W jednym z pokoi mamy też biały puchaty dywan, więc i z takimi ekstrawagancjami udaje nam się funkcjonować.

  Pinterest

  Mimo tego, że kolejne zmiany planujemy wprowadzać dopiero na wiosnę przymiarki trwają już od jakiegoś czasu. Planowanie zazwyczaj wygląda podobnie. Znamy swoje możliwości finansowe i potrzeby naszych gości. Zawsze staramy się maksymalnie wykorzystać potencjał jaki już mamy i dodać od siebie coś ekstra. Do sezonu letniego jeszcze daleko, ale wsłuchując się w potrzeby gości z tamtego roku i dostając zapytania od kolejnych zainteresowanych, wiemy że w tym pokoju potrzebne jest dodatkowe miejsce do spania. Zrobiłyśmy wizję lokalną, burzę mózgów i pogłębiony reserch. Uznałyśmy, że nie potrzebujemy prawdziwego łóżka, a jedynie miejsca gdzie w ciągu dnia można poleżeć z książką, a w wyjątkowej sytuacji przenocować ekstra gościa, lub przez kilka dni dziecko. Potrzebny nam mebel wyobrażamy sobie mniej więcej tak:

  Zachowamy poduszki dekoracyjne bo są całkiem nowe i super pasują do koncepcji. Trzeba będzie się jedynie rozejrzeć za przytulnym kocykiem.

  Drugą sprawą do zmiany jest lampa sufitowa. Zastana lampa jest wyjątkowo uciążliwa przy wymianie żarówek i mimo, że nie robi się tego codziennie, to przy prawie czterometrowej wysokości pomieszczenia ma znaczenie. Już więcej nie chcemy narażać ani siebie, ani tym bardziej naszych gości na takie prace na wysokości. Jest też za krótka i uznałyśmy, że potrzebujemy wielopunktowego oświetlenia kaskadowego, tak żeby optymalnie doświetlić to bardzo wysokie pomieszczenie. Znów zrobiłam rozeznanie rynku i powstało takie oto zestawienie:

  Dzięki temu możemy dokładnie przemyśleć potrzebę i skonfrontować ją z możliwościami finansowymi.

  Poza tymi dwoma przyziemnymi sprawami odpowiadającymi w głównej mierze za komfort mamy też – ESTETYCZNĄ BOMBĘ!!! Postanowiłyśmy wyszlachetnić nieco wnętrze i przypomnieć czterem ścianom czasy świetności. Zamontujemy przepiękne gipsowe sztukaterie nawiązujące do secesyjnego stylu całej kamienicy. Cały pokój zostanie odświeżony i pomalowany na biało.

  Pinterest

  Przemyślałam dekoracje ścienne i duże obrazy zostaną częściowo zastąpione dodatkami bardziej efemerycznymi, lekkimi.

  Myślę, że będzie to spory krok do przodu szczególnie jeśli chodzi o estetykę, bo o komfort w większej mierze zadbałyśmy już na początku, a cała modernizacja jest efektem naszego elastycznego myślenia i odpowiadania na potrzeby.

  Ku nowemu wyzwaniu ruszamy tym bardziej pewnie, że mamy jak widać bardzo szczegółowy plan, dogadanych wykonawców i taki przyjemny moodboard, który wskazuje nam cel.

  A to jeszcze nie koniec planów dla tego pokoju, choć już teraz wypoczywający w nim goście powinni być zadowoleni.

  Jeśli chcecie poczytać i pooglądać więcej w tej tematyce, już dziś mogę zapowiedzieć, że wkrótce podzielę się z Wami pomysłami na zmiany w mieszkaniu na Łobzowie. Będzie dużo  robótek ręcznych, niebanalnych rozwiązań i parę stylowych mebelków.

  Dziękuję za odwiedziny i serdecznie zapraszam do Krakowa :*

   

 • Krakowskim targiem

  Miał być wpis z Mariackim w tle, z dorożkami i śnieżnym puchem…

  Jednak w Krakowie, jak do tej pory taka niby wiosna, niby jesień w dodatku bardzo urokliwa. Skoro nie ma śniegu, skoro od świątecznych iluminacji mocniej świeci słońce, to pewnie się domyślacie, że tradycyjnie nie będzie.

  Jeśli chcecie zobaczyć stary Kraków od strony młodej inicjatywy, to czytajcie, bo będzie o Kiermashu. Była to już XII edycja, a odbywał się jak zwykle w miejscu nieoczywistym, na swój sposób uroczym i godnym zobaczenia. Ikona Krakowskiego brutalizmu – Hotel Forum.

                                                                                                         źródło #BRUTgroup

   

  A sam Kiermash przedstawia się tak:

  KIERMASH to popołudnie spędzone z polskimi projektantami, doborową muzyką, profesjonalną oprawą, lokalnym jedzeniem i przyjaciółmi.

  Co tu dużo mówić- fajnie było :). Szwarc, mydło i powidło, ale w dobrym guście, a w większości oryginalne, nowe, pomysłowe. Wystawcy przemili, pełni zaangażowania i pasji. To naprawdę orzeźwiające spotkać tylu zajawkowiczów w jednym miejscu, którzy jeszcze z powodzeniem wprowadzają swoje myśli w czyn.

  Poniżej kilka fotek z wycieczki po Kiermashu. Ostrzegam, że nie będzie fatałaszków :P.

  Sama też wyszłam ze zdobyczą i muszę się przyznać, że o drobiazgu tej marki marzyłam od dawna. Najbardziej leśny z leśnych pierścieni, aż się moje borsuki zbiegły :).

  Jeszcze lepiej byłoby gdyby, taka wycieczka zaowocowała jakimś fajnym gadżetem do mieszkania. No cóż wizytówki zebrałam, będzie co planować.

  Na szczęście Kiermash odbywa się kilka razy do roku, więc może akurat uda wam się trafić na jakąś edycję. Warto, bo wszystkiego pełno, asortyment szeroki, a najwięcej dobrej energii i entuzjazmu.

  Dziękujemy za odwiedziny i zapraszamy niezmiennie gorąco.